תה עובד במפעל? כדאי שתכיר את המונח "מחלת מקצוע"

כאשר אתם עובדים שנים ארוכות באותו מקום עבודה שבו יש תנאי עבודה בעייתיים, אתם בסיכון לפתח מחלת מקצוע. לא כולם מכירים את המונח מחלת מקצוע שמתאר פגיעה בעקבות שנים ארוכות של חשיפה לגורמי סיכון. בשונה מתאונת עבודה שמתארת אירוע נקודתי, מחלת מקצוע היא אירוע מתפתח.

 

מהי מחלת מקצוע?

הביטוח הלאומי מגדיר מספר סוגי פגיעות כ"מחלת מקצוע" – לדוגמה פריצת דיסק או כאבי גב כרוניים בעקבות הרמת משאות כבדים. דוגמה נוספת היא חשיפה לרעש חזק לאורך זמן ממושך הגורמת לירידה באיכות השמיעה. הדבר החשוב בנושא מחלות המקצוע הוא הצורך להוכיח קשר סיבתי בין הפגיעה לבין השנים של העבודה. עובד שעובד כחודשיים במפעל, לא יוכל לקבל הכרה במחלת מקצוע גם אם חווה ירידה באיכות השמיעה. כיוון שההוכחה היא האלמנט המרכזי בנושא מחלות המקצוע, רבים פונים לקבלת עזרה ממשרדי עורכי דין המתמחים בנושא כמו משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש.

 

אילו סוגי מחלות מקצוע מוכרים על ידי הביטוח הלאומי?

חשוב לזכור שמחלות מקצוע מוכרות ככאלה רק אם כבר הוכרו על ידי הביטוח הלאומי. לא ניתן להכניס מחלת מקצוע חדשה לסל של הביטוח הלאומי, כך שהפגיעה שעליה אתם מלינים צריכה ליפול לתוך אחת הקטגוריות של הביטוח הלאומי.

ישנן 6 קטגוריות למחלת מקצוע -הרעלה מחומרים שונים, מחלה הנגרמת מגורמים כימיים כמו אסבסט או חשיפה לאדי מתכת, סרטן שנגרם מחשיפה לגורם כימי במקום העבודה, מחלות הנגרמות מגורמים פיזיים ומכאניים כמו ירידה בשמיעה, מחלות הנגרמות מחשיפה לגורמים ביולוגים אצל רופאים או עובדים עם בעלי חיים, והקטגוריה האחרונה – מחלות בעקבות חשיפה לעיבוד צמחי.

 

איך מקבלים הכרה במחלת מקצוע?

בשביל לקבל הכרה במחלת מקצוע, צריך להגיש תביעה לביטוח הלאומי. התביעה צריכה לעמוד בקריטריונים שונים ונוקשים. התביעה צריכה להיות בגין מחלת מקצוע מוכרת, כאשר על התובע להוכיח קשר סיבתי מובהק בין הפגיעה שהוא חווה לבין העבודה שלו. כאשר שני אלה מוכחים, על התובע להיאבק על אחוז הנכות אותו יקבל מהביטוח הלאומי. מהסיבות האלה כדאי לשקול להיעזר בעורך דין מומחה לצורך התביעה לביטוח הלאומי.

 

טיפול רפואי ותיעוד

אחד הדברים החשובים בנושא מחלות המקצוע הוא הטיפול הרפואי והתיעוד אותו צברתם לאורך השנים. בנוסף, כדאי לזכור שאם הרופא חושד שמדובר במחלת מקצוע, הוא יכול לדווח לרופא המחוזי של משרד הבריאות. הרופא המחוזי מחויב לדווח על מחלת מקצוע, והדיווח הזה יוכל לעזור לכם בקבלת ההכרה.

 

סיכום

אם עבדתם שנים במפעל או בכל מקום עבודה אחר, ואתם חושדים שנפגעתם כתוצאה מתנאי העבודה,   אל תוותרו על הזכות שלכם לקבל פיצוי על השנים הארוכות האלה ועל מחלת  המקצוע אותה אתם חווים. כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה ולקבל את המגיע לכם.

עובד שוכב פצוע

עובד עם רגל פצועה
מה היה לנו עד כה?
כמה עולה בדק בית

בדק בית הוא תהליך שבו בודק מוסמך בודק את המצב הפיזי של הנכס, בדרך כלל דירה או בית, לפני רכישתו או השכרה. במאמר נפרט כמה

קרא עוד »