מהי ביובית ומתי רצוי להשתמש בה

ביובית. השם "ביובית" הומצא על ידי יוסי גולן בשנת 1977, ונרשם ברשם סימני המסחר בשנת 2003.

אך מה זה בעצם ביובית? השם מרמז על עבודות שקשורות בביוב, אך הביובית היא כלי מעט מורכב יותר.

במאמר זה, נספר לכם מהי ביובית,

אילו סוגים של ביוביות קיימים, ואילו שירותים היא מסוגלת לספק.

 

מהי ביובית?

ביובית, כשמה כן היא,קשורה לעבודות הביוב. באופן כללי, הביובית היא משאית קטנה, הנושאת עליה מגוון רחב של כלים להתמודדות עם בעיות במערכות ביוב גדולות. לדוגמה, הביובית נושאת עליה מצלמה וסיב אופטי, צינור מים בלחץ גבוה, ומשאבה עוצמתית המחוברת למיכל. כלים אלה מסייעות לה להתמודד מול כל בעיה או תקלה שעלולה להתרחש במערכות ביוב גדולות.

 

סוגים נפוצים של ביוביות

ביוביות שונות נבדלות אחת מהשנייה בעיקר בנתונים הטכניים שלהן. כלומר, כל הביוביות זהות למדי, ונושאות עליהן כלים דומים. ההבדל הוא, כאמור, בנתונים הטכניים של אותם כלים. לדוגמה, לחץ העבודה של המשאבות נע בין לחץ של 100 אטמוספרות ל- 700 אטמוספרות, מה שמשפיע על ספיקת המשאבה, שנעה בין 100 ל- 700 ליטרים בדקה בהתאמה. בנוסף, גם המשקל והגודל של הביובית יכול להשתנות. קיימות ביוביות גדולות וכבדות, וגם ביוביות קטנות וקלות יחסית. משקל הביוביות נע בין כ- 7 טון ל- 32 טון.

 

צילום קווי ביוב

צילום קווי ביוב נעשה בכל מקרה שבו יש צורך בזוג עיניים בצידו הפנימי של הביוב. לדוגמה, במקרים של סתימה, צילום קו הביוב יספק לצוות המקצועי תמונת מצב איכותית, אמינה, ומדויקת, שתאפשר להם להעריך את חומרת הסתימה, ולמצוא פתרון מתאים למצב. הצילום נעשה באמצעות מצלמת ביוב. מצלמה זו יכולה להיות מוחדרת לתוך הצינור, או להיות מותקנת על רכבים מיניאטוריים הנשלטים בשלט רחוק.

 

העברת מים בלחץ גבוה

העברת מים בלחץ גבוה היא דרך מקובלת לפתיחת סתימות בביוב. לאחר זיהוי הסתימה, והערכת החומרה שלה, ניתן לפתוח את הסתימה על ידי העברת מים בלחץ גבוה. המים ישטפו לגמרי את הצינור, ובעצם יפנו ממנו בכוח את הגורמים לסתימה. העברת מים בלחץ גבוה לא תמיד יכולה להתבצע, משום שלחץ זה עלול לפגוע בצינורות חלשים או ישנים.

 

שאיבת ביוב

שאיבת ביוב היא דרך מעולה לפתוח סתימות ביוב בלי לפגוע בצנרת עצמה, בניגוד להעברת מים בלחץ גבוה. השאיבה נעשית על ידי משאבה עוצמתית שממוקמת על הביובית, ומחוברת למיכל גדול. השאיבה העוצמתית מפנה מהצנרת את כל החומרים המזיקים והמשקעים המצויים בביוב, ומעבירה אותם אל מיכל שנמצא על הביובית. בכך, שאיבת הביוב מנקה את הצנרת לחלוטין, ופותחת את הסתימה.

 

סיכום

הביוביות היא המצאה נהדרת. הביובית נותנות מענה לכל הבעיות הקשורות במערכות ביוב גדולות, ומאפשרות לצוות המקצועי להתמודד עם כל תקלה ללא קושי. אם נתקלתם בתקלה כלשהי במערכת ביוב גדולה, יתכן שתוכלו להיעזר בשירותי ביובית. לכן, בעת הצורך, הרימו את הכפפה ודאגו להזמין ביובית.

 

איש שרות

פתח של ביוב
מה היה לנו עד כה?
איך לבחור עו"ד צבאי מקצועי

שירות צבאי טומן בחובו אתגרים רבים, ביניהם גם התמודדות עם הליכים משפטיים. בין אם מדובר בעבירה פלילית, עתירה מנהלית או הליכים משמעתיים, חשוב להיעזר בשירותיו

קרא עוד »
ניהול מלאי חומרה ותוכנה

המחשב הוא המצאה מופלאה, שמאפשרת לאנושות לבצע פעולות שבעבר נחשבו לדמיוניות. עם זאת, גם למחשב יש גבולות הנוגעים לכמות המידע והתוכן שהוא יכול להכיל, לכן

קרא עוד »